Damascénská ocel
Nabízíme Vám šperky a prsteny ze zcela neobvyklého materiálu – damascénské oceli (damasteel). Tzv. damascénská ocel je moderním materiálem s mnohaletou tradicí.
Damascénská ocel se vyrábí ručně, technologií vrstvením dvou druhů nerezových ocelí. Následuje kování, čištění, leptání a kalení, čímž vzniká krásná kresba, připomínající letokruhy stromů - symbolizující současný trend návratu k přírodě. Nápadná a velmi dekorativní kresba může mít různý vzor, podle technik použitých při výrobě. Kresba na každém šperku je vždy jedinečná.
Snubní a zásnubní prsteny z damscénské oceli vynikají vysokou odolností, nepodléhají korozi, nezpůsobují alergii a nemění barvu.
Do šperků lze vsadit broušené nebo nebroušené drahé kameny (granát, růžový safír, modrý safír, akvamarín, olivín, diamant) dle přání zákazníka.
Chirurgická ocel
Chirurgická ocel je velmi odolným a stálým materiálem. Naše šperky mají navíc vysoký lesk. V našem ateliéru vyrábíme šperky z chirurgické oceli různých variant a to:
- broušené,
- leptané,
- leštěné,
- matné.
Šperky z chirurgické oceli mohou být zdobeny i zajímavým barevným stínováním.
Všechny ocelové části šperků jsou vytvořeny v našem ateliéru Cubick.
O OCELI
Aneb není ocel jako ocel – pomocník při nákupu ocelových šperků.
Jaký je rozdíl mezi ušlechtilou, chirurgickou, nerezovou či damascénskou ocelí? Jaká ocel je nejkvalitnější a na co si dát pozor při koupi ocelových šperků? Předesílám, že mým záměrem není sepsání odborného článku o oceli, ale spíše malého průvodce pro běžné zákazníky, kteří se rozhodli zakoupit šperk z oceli, ale ztrácejí se v používaném názvosloví.
Co je ocel a jak se vyrábí
Je nutné si i něco málo říci o výrobě oceli. Na začátku našeho příběhu „O oceli“ je ŽELEZNÁ RUDA- hornina, která se těží v dolech → následně je přivezena do hutí, kde je ve vysokých pecích přetavena na SUROVÉ ŽELEZO → toto surové železo (litina) je dále zpracováno v ocelárnách, kde se z něj odstraňují nebo do něj přidávají různé chemické prvky a vzniká strong> OCEL
Ocel se dále upravuje tzv. LEGOVÁNÍM tedy ZUŠLECHŤOVÁNÍM. Při tomto procesu se do oceli přidávají či z ní odebírají různé chemické prvky např. nikl, chrom, mangan, wolfram, kobalt a jiné. Taktéž se snižuje obsah uhlíku, což je důležité pro to, aby výsledná ocel měla požadované vlastnosti (pevnost, odolnost, barevná stálost aj.).
VYSOCE LEGOVANÉ OCELI (vysoce zušlechtěné) jsou oceli tzv. NEREZAVĚJÍCÍ - NEREZ OCELI = KOROZIVZDORNÉ OCELI, tyto jsou odolné vůči korozi, neznamená to ale, že by nikdy nemohly rezivět. Ocelí je kolem 2000 typů, ale pro naše potřeby se zaměřím jen na ty, které jsou nejvhodnější k výrobě šperků.
Nejčastěji používaná nerez ocel k výrobě šperků má označení AISI 316L – tato ocel musí mít stanovené množství kovů, které dělají tuto ocel jednou z nejkvalitnějších. Pro tuto ocel se vžil název “CHIRURGICKÁ OCEL“, protože se pro své vynikající vlastnosti používá ve zdravotnictví.
Další z nejpoužívanějších nerez ocelí má označení AISI 304. Má trochu jiné složení než ocel 316L, ale taktéž se používá k výrobě šperků, protože její vlastnosti jsou pro výrobu a užitné vlastnosti šperků vyhovující.
Pro zlepšení mechanických vlastností ocelí se využívá postupu KALENÍ → kalení spočívá v zahřání oceli „do červena“ a následnému rychlém zchlazení např. vodou či olejem → vzniká KALENÁ OCEL, která má povrchovou vrstvu se zvýšenou machanickou odolností.
Na co si dát při koupi ocelových šperků pozor?
Pokud uvažujete o koupi ocelových šperků, zejména o snubních či zásnubních prstenech u kterých očekáváte dlouhou životnost, určitě žádejte ocel 316L nebo 304 - každý prodejce by měl mít atesty nebo prohlášení o shodě k nabízeným šperkům, potvrzující jejich kvalitu. Pokud je nemá, tak se poohlédněte raději jinde. Šperky z nerezových ocelí 316L a 304 jsou kvalitnější než šperky z běžné nerezové oceli.
Co je DAMASCÉNSKÁ OCEL?
Její název je podle syrského města Damašek, přes který byla dříve tato netradiční ocel dovážena z Indie. Jedná se o materiál složený z více druhů oceli, nejčastěji ze dvou a to z 316L a 304, které se přes sebe překládají a tak vzniká neopakovatelná kresba střídajících se vrstev, kterých může být až několik stovek. V současné době se tato ocel používá při výrobě např. nožů či jedinečných šperků, a to nejen pro její vynikající vlastnosti, které vznikají spojením použitých ocelí, ale i pro unikátní vzorování, které je vždy neopakovatelné.
Slovníček:
Ušlechtilá ocel: je ocel, u které bylo upraveno chemické složení zušlechtěním
Chirurgická ocel: je obecný název jedné z nejkvalitnějších nerezových ocelí s označením 316L, je vysoce ušlechtilá s požadovaným chemickým složením.
Surgical steel: anglický překlad „chirurgická ocel“.
Nerezová ocel: slangový název pro ušlechtilé oceli.
Stainless steel: anglický překlad „nerezová ocel“.
Švédská ocel: obecný název oceli pocházející ze Švédska, může se jednat o jakoukoliv ocel, tzn. pokud Vám někdo řekne, že šperk je ze švédské oceli, nemusí to znamenat, že se jedná o kvalitní ocel.
Damascénská ocel: ocel složená z více druhů oceli, nejčastěji ze dvou (316L a 304), které se přes sebe překládají a tak vzniká neopakovatelná kresba střídajících se vrstev.